Teszt: Guide TL650 LRF multispektrális kereső
A Guide első fúziós hőkamerája kísért el néhány vadászatomon az elmúlt hónapban. Ha minden porcikája nem is nyűgözött le, de a Guide új iránya egyértelműen ígéretes, emiatt hőkameraként egy élmény volt használni, sőt kiváló ár/érték arányt képvisel így. A többi meg bónusz…
Szerző: vadász-blog
Bevezetőként annyit, hogy ez egy 640×480 12 µm szenzoros hőkamera 50mm-es objektívvel, FullHD felbontású OLED kijelzővel. A tetején egy csillagfény szenzoros optika és egy lézeres távmérő csücsül. A tápellátásról cserélhető 18650-es akkumulátor gondoskodik kb. 5 órán keresztül. Beépített extraként GPS-pozícionálást is találunk, ami együttműködve a távmérővel és a digitális iránytűvel képes megmutatni a bemért dolog (pl. lőtt vad) pontos pozícióját. Fizikailag ez egy nagyméretű készülék, igen testes darab, de nehéznek nem mondható és a fogása egészen kényelmes, jóllehet kisebb kezű felhasználóknak szokatlan lesz.
A fent említett két szenzor külön-külön is tud képet adni, továbbá fúziós módon egymásra vetíteni is tudja az optikai illetve a hőképet. De hogyan működik ez a valóságban?
Onnan indulunk, hogy az Infiray Geminivel ellentétben itt a hőkép és az optikai kép látószöget és nagyítást tekintve nincsenek pariban egymással. Az 50mm F1.2 objektív miatt a hőkép inkább nyílt terepre való, az optikai kép pedig a széles látószögű 17mm F1.4 miatt egész tájat mutat. Ez tetten érhető az 1920-as felbontású kijelzőben is, ugyanis míg az optikai kép szélesvásznon jelenik meg, addig a hőkép klasszik 4:3 oldalarányú.
Fúziós módban pedig a nagyméretű optikai kép közepét egészíti ki a hőkép (Fusion 3), vagy épp a 4:3-as hőképet “egészíti ki” az optikai kép (Fusion 1 & 2).
Sajnos ennek hasznosságát ennél a készüléknél azért megkérdőjelezném. Annak ellenére, hogy háromféle fúziós módot is kapunk (a fent illusztrálton kívül kívül a többi említésre sem méltó), egyiket sem sikerült olyan jól leprogramozni, mint az Infiraynek a Gemini esetében, ahol nappal tényleg volt hozzáadott értéke az összefűzött technológiának. Itt inkább egy kissé kusza eredményt kapunk. Ráadásul ugye két külön optikáról beszélünk, távolságtól függően össze kellene hangolni őket – lévén, nem egy optikai tengelyen vannak -, hogy a két kép fedésben legyen, amire a Gemini ad is lehetőséget, ez viszont nem. Távolra fedésben van a két kép, közelre elcsúszik egymáshoz képest. Szóval engedjük is el most a fúziós módot, nem emiatt fogjuk szeretni ezt a készüléket. Haladjunk inkább tovább!
A fix fókuszú optikai kép 1920×1080 FullHD felbontású (érzékeny 4 µm-os szenzor!) nappal színes képet ad, éjszakára pedig kapcsolhatunk félszínes ún. Glimmer (szürkületi) üzemmódot, vagy teljesen fekete-fehér Night Vision üzemmódot. Infravető nem jár a kamerához, szóval a meglévő fénnyel kell gazdálkodni, amit egész ügyesen meg is old a Guide TL. Hold nélküli teljes sötétségben azért már nagyon sötét és zajos a kép, bár környezettől függően még itt is láthatunk némi részletet. Viszont amint van egy kis maradékfény, ne adj isten zöld talaj, ami infrafényben világos ugyebár, olyankor megelevenedik a történet. Az optikai kép nem túl éles, de vállalható, és ami a legjobb, hogy nem szaggat!
Tovább a teljes cikkhez...