ANSI szabvány
Az elemlámpa gyártók más és más módszerek és szabványok szerint mérik termékeik paramétereit, ami tájékoztató jelleggel használható, de a módszerek különbözősége miatt ezek az adatok nem alkalmasak a különböző gyártók termékeinek összehasonlítására.
Az elemlámpa iparág gyorsan fejlődik, a gyártóknak és vevőknek egyaránt sürgősen szükségük van egy iránymutató szabványra. Ezzel az elemlámpa gyártók értékesebb termékeket és jobb szolgáltatásokat nyújthatnak, míg a vevők teljes átfogó képet és összehasonlítható adatokat kaphatnak az elemlámpák különféle teljesítményeiről, például: fénykibocsátás, a fénysugár hatótávolsága, ütésállóság, vízállóság, üzemidő, stb., amelyek segítséget jelentenek az értékeléshez, összehasonlításhoz és a kívánt termékek kiválasztásához.
Amióta az ANSI szabványt bevezették a termékek néhány paramétere részben különbözik a korábbiaktól, mint például a kibocsátás és az üzemidő. Ezek mellett még az intenzitásra, a fénysugár hatótávolságára és az ütésállóságra vonatkozó műszaki adatok is rendelkezésre állnak. Mindezekkel a lámpák műszaki adatai tudományosabbá, egyértelműbbé és megbízhatóbbá váltak.
Az alábbiakban néhány forgalmazói és vevői kérdésre adott válaszok olvashatók.
- Első kérdés
Miért csökken a kibocsátás értéke (lumen) az ANSI szabvány bevezetése után?
Az elemlámpák tekintetében nem voltak szabványosított vizsgálatok vagy egységes értékelési rendszerek az ANSI szabvány előtt. Mindegyik cég a saját módszerei szerint vizsgálja termékeit. Például: az ANSI szabvány előtt minden cég a lámpa bekapcsolása után azonnal elkezdte a kibocsátás vizsgálatát és általában a bekapcsolás alatti legmagasabb lumen értéket vette figyelembe. Az ANSI szabvány után a vizsgálat akkor kezdődik, amikor a lámpa a bekapcsolás után elér egy stabil kibocsátási állapotot. A lámpára jellemző kibocsátási adat a mintavételek átlag értéke lesz.
- Második kérdés
Miért lett relatíve rövidebb a közzétett üzemidő adat az ANSI szabvány bevezetése után?
Mert a mérési módszerek különböznek egymástól. Az ANSI szabvány előtt valamennyi gyártó cég saját teszt módszere szerint végezte az üzemidő vizsgálatot. A bekapcsolás után azonnal elkezdték az üzemidő mérését egészen addig, amíg az áramforrásnak volt energiája. A mért teljes idő jelentette a lámpa üzemidejét. Az ANSI szabvány szerint az üzemidő az kezdeti fénykibocsátási értéktől kezdődik (friss áramforrás esetén 30 másodperccel a bekapcsolás után) és addig tart, amíg a fénykibocsátás kezdeti értéke 10 százalékkal csökken. A mérés alatt a lámpának folyamatosan kell üzemelnie megszakítás nélkül. Amint a fentiekből kitűnik, az üzemidő értéke különbözik a szabványok és a mérési módszerek eltérése miatt, noha a valós üzemidő nem csökken.