Szálkereszt típusok
Leica 4a szálkereszt (német 4a)
A szálkereszt vízszintes és függőleges szálai metszik egymást. A német 1-es típusú szálkereszthez hasonlóan a vízszintes szálak és az alsó szál a látómező pereme felé eső szakaszai vastagabbak, mint a felső szál és a célkereszt középpontja felé eső szálrészek. A német 1-es típussal ellentétben a függőleges alsó szálrész vastag szakasza nem éri el a célzó pontot, illetve a vízszintes vastag szakaszok is rövidebbek, mint az 1-es típus esetében. Magnus (24/42/56): 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a vízszintes vastag szálrészek vége közötti távolság 140 cm-nek felel meg, a vékonyabb szálrészek vastagsága 0,5cm-t takar ki a látómezőben. ERi (42/50): 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a vízszintes vastag szálrészek közötti távolság 140 cm-nek felel meg, a vékonyabb szálrészek vastagsága 0,6cm-t takar ki a látómezőben. A vastagabb szálrészek megvezetik a célzó szemet a világosabb célzóna felé. Eközben a látómező felső része akadálymentes marad. A vékonyabb szálrészekkel precíziós célzás válik lehetővé. Univerzális kialakítása miatt alkalmas kisebb célpontokra és a nagy távolságokra történő célzásra is. Vadászat során, a közeli lövéseknél elég az állat mellkasát a vastag szálszakaszok közé helyezni, így megkönnyíti és gyorsabbá teszi a célzást, mivel a vastag szálrészek közötti terület kijelöl egy célzónát. A vastagabb szálak kiválóan láthatóak még összefüggéstelen, zavaros és árnyékos hátterek előtt is. Jól kivehetőek sűrű növényzettel benőtt területeken. Alkalmas alacsony fényviszonyok melletti célzásra. Elérhető: Magnus (24/42/56), ERi (42/50)
Leica Plex szálkereszt
A szálkereszt vízszintes és függőleges szálai metszik egymást. A vízszintes és a függőleges szálak látómező pereme felé eső részei vastagabbak, mint a célkereszt középpontja felé eső szálrész szakaszok. Magnus (24/42/56): 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a vízszintes vastag szálrészek közötti távolság 50 cm-nek felel meg, a vékonyabb szálrészek vastagsága 0,5cm-t takar ki a látómezőben. A vastagabb szálrészek megvezetik a célzó szemet a világosabb célzóna felé, a vékonyabb szálrészekkel pedig precíziós célzás válik lehetővé. Univerzális kialakítása alkalmassá teszi, mind vadászati és versenyszerű sportlövészeti célú felhasználásra. Megfelelő választás kisvadhoz és nagy távolságra történő célzáshoz is. A vastagabb szálak kiválóan láthatóak még összefüggéstelen, zavaros és árnyékos hátterek előtt is. Jól kivehetőek sűrű növényzettel benőtt területeken. Elérhető: Magnus (24/42/56)
Leica Ballistic szálkereszt
A szálkereszt vízszintes és függőleges szálai metszik egymást. A vízszintes és a függőleges szálak látómező pereme felé eső szakaszai vastagabbak, mint a célkereszt középpontja felé eső szálrészek. A függőleges szálrész alsó, vékonyabb szakaszán segédvonalak és pontok vannak elhelyezve annak érdekében, hogy elősegítsék a nagy távolságra történő célzásnál a fölé tartást. Magnus (42, 56): A függőleges szálrészen vonal és pont jelölések találhatóak 100 méteren 10X-es nagyítás mellett 5cm-es rácsbeosztással. A szálkereszt vékony vonalai ilyenkor 0,5cm-t takarnak ki a látómezőből. ERi (42/50): A függőleges szálrészen vonal és pont jelölések találhatóak 100 méteren 10X-es nagyítás mellett 5cm-es rácsbeosztással. A szálkereszt vékony vonalai ilyenkor 0,4cm-t takarnak ki a látómezőből. Kiválóan alkalmas közép- és nagy távolságokra történő lövészetre. A vastagabb szálrészek megvezetik a célzó szemet a világosabb célzóna felé, a vékonyabb szálrészekkel pedig precíziós célzás válik lehetővé. A függőleges szálrész kialakítása alkalmassá teszi a nagy távolságokra történő pontos célzásra*, anélkül, hogy a szálkereszt beállítást módosítani kellene. A vastagabb szálak kiválóan láthatóak még összefüggéstelen, zavaros és árnyékos hátterek előtt is. Jól kivehetőek sűrű növényzettel benőtt területeken. A Leica ERi és a Magnus céltávcsövek ballisztikus szálkeresztjei egyaránt Mrad (mil) beosztásúak – ez az összes ballisztikus szálkeresztes Leica céltávcsőre vonatkozik. A vízszintes vonalak közti távolság 10x-es nagyításon 10cm (=1mil). Ezt a távolságot osztják ketté ponttal. Egy pont és egy vonal közti távolság ennek megfelelően 5cm (=0,5mil). Más nagyításhoz tartozó távolságot a következő módon lehet kiszámolni: 100 / aktuális nagyítás = két vízszintes vonal közötti távolság 100 méteren (Pl.: 100/ 2,4-es nagyítás = 41,6 cm). Nagyobb távolság esetén az adott szakaszban látható fölé tartás érték egyenes arányban nő, tehát például 10X-es nagyításon, 300 méteren egy szakasz már 30cm. Egyébként, ugyanúgy használható akár távolság mérésére is, mint a hagyományos mil-dot. A távolságot a céltárgy méretének ismerete alapján lehet kiszámolni. Az általános metrikus képlet: céltárgy mérete (m) x 1000 / leolvasott mil szakaszok = Távolság (m) Elérhető: Magnus (42, 56), ERi (42/50)
*A fölé tartásra vonatkozó pontos adatok a Leica balllisztikai kalkulátor programja segítségével, határozhatóak meg – ( http://us.leica-camera.com/sport_optics/rifle_scopes_new/ER_rifle_scopes/ )
Leica L-3D
A szálkereszt vízszintes szálai nem érnek össze, függőleges szálrész pedig nem található ebben a típusban. A középpontban rövid szálkereszt szakaszok metszik egymást. A középponttól jobbra és balra egy-egy vertikális segédvonal található. A célzó pont megvilágítható, így megkönnyíti a használatot alacsony fényviszonyok mellett. Magnus (24/42): 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a vízszintes szálrészek közötti távolság 290 cm-nek felel meg, a vékonyabb szálrészek vastagsága 0,8cm-t takar ki a látómezőben. Alkalmas a gyorsan mozgó vad azonnali megcélzására. A finom horizont vonal biztosítja a fegyver helyes tartását, miközben a látómező közepe, alja és teteje teljesen szabadon marad - így biztosított a maximális áttekinthetőség és az ösztönös célzás lehetősége. A vertikális segédvonalak az mozgó vad megcélzásánál az elé tartást teszi lehetővé. Elérhető: Magnus (24/42)
Leica CDi szálkereszt
A szálkereszt vízszintes és függőleges szálai metszik egymást. A német 1-es típusú szálkereszthez hasonlóan a vízszintes szálak és az alsó szál a látómező pereme felé eső részei vastagabbak, mint a felső szál és a célkereszt középpontja felé eső szálrészek. A német 1-es típussal ellentétben a függőleges alsó szálrész vastag szakasza nem éri el a célzó pontot, illetve a vízszintes vastag szakaszok is rövidebbek, mint az 1-es típus esetében. A 4a típusú szálkereszt konfigurációján felül a célpont körül a célzónát egy kör jelöli ki. A célzó pont és a célzónát kijelölő kör megvilágítható. Magnus (24/42): 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a vékonyabb szálrészek vastagsága 0,8cm-t, a célzó pont 2,4cm-t, a kör vonalvastagsága 2cm-t takar ki a látómezőben. A vastagabb szálrészek megvezetik a célzó szemet a világosabb célzóna felé, eközben a felső része a látómezőnek akadálymentes marad. A vékonyabb szálrészekkel precíziós, a kör segítségével pedig közelebbi / nagyobb célokra történő gyors célzás válik lehetővé. Pontos, gyors, közeli lövések leadására, mozgó célokra ajánlott. Kiválóan alkalmas gyorsan mozgó vad megcélzására, hajtóvadászatra. Ezenfelül a kisebb célpontokra és a nagy távolságokra történő célzás sem okoz problémát vele a 4a típushoz hasonlóan. Vadászat során, a közeli lövéseknél elég az állat mellkasát a körbe, vagy a vastag szálvégek közé helyezni. A kör és a célzó pont megvilágítható, így megkönnyíti a használatot alacsony fényviszonyok mellett. Elérhető: Magnus (24/42)
Leica CDD szálkereszt
A szálkereszt vízszintes és függőleges szálai metszik egymást. A függőleges szálrész középpont felé eső (felső) szakaszán két pont található. ER sorozat: 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a pontok 11,5 mm-t / 8,5 mm-t takarnak ki a látómezőből. A fenti a nagyítás és távolság mellett a szálkereszt vastagsága 4mm-t takar ki. A hagyományos szálkereszt megszokott egyszerűségét ötvözi a sportlövészetre tervezett alsó szál pontokkal ellátott kialakításával. A pontok használata az adott fényviszonyoktól függ. Főleg versenyszerű céllövészetre ajánlott. Elérhető: ER sorozat (kifutott modellek)
Leica 1-es szálkereszt (német 1 vagy german 1, de hívják bajor tüskének is)
Vízszintes síkban egy-egy vastag jobb- és baloldali szállal rendelkezik, melyek nem érnek össze középen. Függőleges síkban nincs felső szál. Az alsó szál tüske alakú és a vízszintes szálak síkjáig ér, hegye a célzó pont. ER sorozat: 100 méteren 10X-es nagyítás mellett a vízszintes szálak közötti távolság 70 cm-nek felel meg, a szálak vastagsága 10cm-t takar ki a látómezőben. Általános félreértés, hogy nem használható precíziós célzásra, hiszen a tüske alakú alsó szál hegyének segítségével, úgy lehet vele célozni, mint bármelyik hagyományos célkereszttel. Vadászat során a közeli lövéseknél elég az állat mellkasát a két vízszintes szálvég közé helyezni. A vastagabb szálak kiválóan láthatóak még összefüggéstelen, zavaros és árnyékos hátterek előtt is. Jól kivehetőek sűrű növényzettel benőtt területeken. Alkalmas alacsony fényviszonyok melletti célzásra. Elérhető: ER sorozat (jelenlegi modelleknél nem elérhető)
Leica IBS G7 szálkereszt
A szálkereszt vízszintes és függőleges szálai metszik egymást. A vízszintes és a függőleges szálak látómező pereme felé eső szakaszai vastagabbak, mint a célkereszt középpontja felé eső szálrészek. A függőleges szálrész alsó vékonyabb szakaszán segédvonalak és pontok vannak elhelyezve annak érdekében, hogy elősegítsék a nagy távolságra történő célzásnál a fölé tartást. A vízszintes szálak vékony szakaszán is találhatóak segédvonalak, melyek lehetővé teszik az oldalirány / szélkorrekció beállítását. A Leica az IBS G7 szálkeresztet a GSeven (G7 - http://www.gseven.com) szakembereivel együtt fejlesztette ki. Az IBS (Integrált Ballisztikus Rendszer) többfunkciós szálkereszt típussal a céltávcső használható egyszerű fölé tartással (a függőleges alsó szál segítségével), illetve a célzó pont beállításával, ha egyedi ballisztikus toronnyal van szerelve. A fölé tartás funkció lehetővé teszi a távcső használatát körülbelül 450 méter távolságig, a lőszer típusától függően. A vízszintes szálkereszt segítségével, a lövész kompenzálhatja a szél hatását. Ez a szálkereszt típus a legjobb választás közép- és nagy távolságokra történő lövészetre. A vastagabb szálrészek megvezetik a célzó szemet a világosabb célzóna felé, a vékonyabb szálrészekkel pedig precíziós célzás válik lehetővé. A függőleges és vízszintes szálrész kialakítása alkalmassá teszi a nagy távolságokra történő pontos célzásra*, anélkül, hogy a szálkereszt beállítást módosítani kellene. Az IBS ballisztikus rendszer kalkulátorának segítségével lőszere alapján a lövész kiszámíthatja és kinyomtathatja különböző távolságokhoz tartozó fölé tartással jelölt pont és rácsadatokat. A vastagabb szálak kiválóan láthatóak még összefüggéstelen, zavaros és árnyékos hátterek előtt is. Jól kivehetőek sűrű növényzettel benőtt területeken. Elérhető: ERi (42/50) *A G7 ballisztikai kalkulátor elérhető a Leica honlapján: