Teszt: Alpen Optics Apex és Teton keresőtávcsövek – igazi meglepetés!
Egy ideje már lehet kapni itthon az Alpen Optics távcsöveit, de eddig csak a távmérős Apexet próbáltam. Alig vártam már, hogy megnézhessem a normál üvegeket is, mert hasonlóan jó eredményt vártam tőlük, mint amit a közép és felsőkategóriás DDOpticsoknál tapasztaltam. Nem is csalódtam, elképesztő mit tudnak már nyújtani ezek a kis gyártók igen barátságos árakon. Még a titkos fegyveremet is lepipálta az Apex XP! Sajnos a csúcs Rainiert még nem volt módom próbálni, azt majd legközelebb.
Aki máig keresőtávcső miatt érdeklődött nálam a 100-300ezer Ft közötti szegmensben, mindig a DDOptics HDS-t ajánlottam, mert annak idején a tesztjén teljesen lenyűgözött (ahogy a drágább SHG is), mindezt picivel 200ezer Ft fölötti áron. Ha valaki inkább 200ezer alatt keresgélt, akkor a szintén DDOptics Kolibri mellett óhatatlanul is szóba került a “titkos fegyverem”, ami azért titkos, mert nem Leitz termék, de én pár éve ezt használom (ciki, mivel a Leitz termékeivel foglalkozom). Ez a Kowa BDII széria, ami anno 130ezer Ft-os áron, manapság 170ezer Ft körüli áron korrektül éles képet, igen széles látószöget és pillekönnyű súlyt, kompakt méretet kínál. Titkon bíztam benne, hogy a hasonló árkategóriás Alpen Optics Apex XP valami hasonlót produkál majd. A Tetontól meg azt vártam, hogy a DDOptics HDS-nek állít konkurenciát, ahogy a Rainier meg az SHG-nak.
Alpen Optics Apex XP 8×42 ED
A várakozás jelentem maximálisan bejött! Már az itthoni próbálgatás során kezdett gyanús lenni, hogy az Apex lekörözi a kis Kowámat, kint a lesen pedig be is bizonyosodott. Ugyanúgy pici és könnyű, ugyanolyan hatalmas látószöge van (8.1°, 142 méter), beletekintve nem azt érezzük, hogy egy csövön át nézünk, hanem nagy méretű, vékonyperemű, panorámás kép fogad minket. Ezen felül érezhetően élesebb, és szebb, élénkebb színeket, jobb kontrasztot ad, mint a Kowám. Ismerve, hogy milyen nüansznyi képminőségbeli különbségek szoktak lenni egy-egy árlépcső között a keresőknél, most azt mondanám, hogy hiába azonos az ár, az Apex XP minimum egy kategóriával feljebb van képminőségben. Na jó, teljesen azért nem volt fair az összehasonlítás, mert az Apex 8×42-es, a Kowám meg 10×42-es. Amiben a Kowa tud többet, az a magnéziumötvözet ház, és az ebből fakadó kb. 100 grammal könnyebb súly, míg az Alpen Optics ezen termékén csak annyit írnak “fém+műanyag ház”. A tömege kb. 700g, szóval ez sem nehéz. Az Apex egy modernebb küllemű kereső, a gumírozás minőségi, de simább tapintású, ennek ellenére nem csúszós, a Kowán pedig barázdáltabb felület fogadja a kezeket. Mindkettő funkcionális, a többi ízlés kérdése.
Kompromisszumot nem sokat kell kötni, ha valaki ezt az árkategóriát választja. Számítson arra, hogy a fényesebbik égbolt felé nézve ezek a távcsövek még kissé hajlamosak a becsillanásra, de azért használhatók maradnak, a kép legszélein már veszítünk az élességből, és előjön néminemű kromatikus aberráció is a széleken, de azért az ED-lencsék nem hagyjk elburjánzani. Továbbá az ultraszéles látószög velejárója ezen a szinten némi hordótorzítás: a függőleges villanyoszlopok a képszéleken már kissé zárójel formájúak. Ez nem hangzik jól, de higgyétek el, használat közben nem igazán zavaró, főleg ha nem villanyoszlopokat nézünk, hanem erdőt, mezőt és a benne élő állatot. Ha valaki mégis idegenkedik ettől, 10×42-es verziót kell venni, ami kevésbé torzít, és olyan széles látószöge van, mint más normál távcsöveknél a 8x-osaknak.
Az Alpen Optics az Apexekhez igazán igényes, mágneses záródású, műbőrszerű tokot ad, amihez vállpánt jár gyárilag, de egy megfelelő hevederrel melltáskaként is lehet használni, mert négy fül van rajta. Ezen kívül széles neoprén nyakpánt van még a távcsőhöz.
Meg örök élet garancia, ha regisztrálunk az Alpen Optics oldalán, ami azért nem kis fegyvertény. Ha nem regisztrálunk, akkor 2 év a gari.
Alpen Optics Teton 8×42 ED
Ezek után szintén alig vártam, hogy lássam mit tud a kb. 60ezer Forinttal drágább Alpen Optics Teton. A Teton a csúcs-Rainier kistesója, márpedig a Rainier az AllBinos.com ranglistáján a 8×42-es kategóriában olyan társaságba keveredett a TOP5-be jutva, mint a Zeiss Victory, a Nikon EDG, a Swarovski EL, vagy a Leica Ultravid.