Teszt: Új Leica Geovid R távmérős keresőtávcső
Nemrégiben megújult az alap, mondjuk inkább úgy, legendás Leica Geovid R széria. A régi “tégla designt” felváltotta egy frissebb, modernebb külső, és egyúttal modernebb belső is. Több mint egy hónapig teszteltem az új üdvöskét.
Szerző: vadász-blog
A második generációs Leica Geovid R-ek mellé anno 2013-ban érkeztek a jellegzetes, banán alakú Geovid HD-k. Az egy másik világ, nem leváltotta a “tégla” Geovid R-t, hanem eggyel magasabb kategóriát képvisel. Az egyedi Perger-Porro prizmarendszernek köszönhető banán formát a Geovid Pro vonal is tovább örökölte, még egy szintet lépve, így hát nem volt más hátra, minthogy a Leica az eredeti “tégla” Geovidot is frissítse.
További öröm a leendő felhasználók számára, hogy az új Geovid R még olcsóbb is lett, mint elődje volt, jóllehet az elmúlt fél-egy év áringadozásai mellett ezt nem biztos, hogy észreveszi a vásárló, de volt egy időszak, amikor még mindkettő kapható volt, akkor látszott.
Az új Geovid R egy picit megőrzött a régi jól bevált formavilágból, megtartotta a zárthidas felépítést, ámde az okulár lekerekített kialakítása, a fókuszgyűrű, és a távmérő kétgombos kezelőszerve már a banán-Geovidból eredeztethető.
Belül is megújult ez a remek üveg. Bár nem Perger-Porro prizma van benne (nem is banán alakú oldalnézetből), de a régi Schmidt-Pechan tetőél-prizmarendszer helyett a Leica Trinovidből ismert, módosított Uppendahl rendszert kapta (szintén tetőél). A távmérő teljesítménye is megnőtt, 1100 méterről 1800 méterre (2000 yard), illetve továbbra is képes EHR, vagyis ekvivalens horizontális távolságot kalkulálni, ha szögben lefelé/felfelé mérünk.