Gyorsteszt: PARD NV009 éjjellátó kereső
Hiánypótló eszközt dobott a PARD váratlanul a piacra, ugyanis az olcsó, digitális éjjellátó keresők manapság elkoptak a nagy hőkamera-dömpingben. Most újra van ilyen eszköz a piacon a parányi NV009 személyében.
Ha ismerős a küllem, nem tévedsz, ugyanis a PARD a TA32 nevű hőkamera sorozat tenyérnyi alumínium házába pakolta be a legújabb éjjellátó technológiáját. A küllembéli különbség annyi, hogy az objektív alatt az eredeti, USB-csatlakozást és memóriakártya-foglalatot rejtő kupak alá befért még egy aprócska, de 5W teljesítményű, fókuszálható infravető is, mely modelltől függően enyhe csillanású 850nm-es lehet, vagy láthatatlan 940nm-es.
A PARD NV009 0.001lux fényérzékenységű, FullHD felbontású szenzorral rendelkezik. Előtte egy 35mm gyújtótávolságú objektív helyezkedik el, melynek apertúrája, fényereje sajnos nem ismert, de elég pici átmérőjű, szóval PARD korábbi gyakorlatából kiindulva F2.4 körüli lehet.
A kijelző egy 1024×768-as OLED. Mindezzel együtt egy masszív 4.7x-es alapnagyítás kapunk, amit digitálisan lehet még tovább növelni, a látószög pedig 9.1°.
A fenti paraméterekből azért sejthető, hogy ez a készülék inkább nyílt terepen érzi jól magát a nagyítás és a látószög miatt, és kicsit remegős képre számíthatunk szabadkézből használva. Annak ellenére, hogy milyen mütyür kis vetőt pakoltak bele, mégis egyes helyeken 200, máshol 300 métert írnak hatótávként. A gyakorlatban ez meglepő módon igaz is (merthogy ez egy lézervető), de nyilván ez alatt azt kell érteni, hogy mondjuk a 2-300 méterre lévő fákon látszik a fénye, ha épp nem esik semmi útba, amit a vető telibe világítana, átverve ezzel a fényérzékelőt (jóllehet menüben lehet korrekciózni az automatikus expozíciót). Vadat észrevenni és azonosítani ennél kisebb távokon lehet csak (én azt mondanám max 150m), ám ez nagyban múlik egyéb tényezőktől is, hiszen nem mindegy, hogy egy fekete disznót figyelünk sárgán világló búzatarlón, ami meglehet 200-250 méterről is tisztán látszik, vagy egy sötétebb, kevésbé fényvisszaverő környezetbe olvadó, szürke őzet, amit csak 100 méterről veszünk észre a világító szeme miatt. És ugye a levegőminőség/tisztaság sem mindegy a fényvetős működéskor. Az infravető három fokozatban állítható és fókuszálható is, bár utóbbinak nem sok értelme van, mert teljesen kinyitva a fényét is csak a teljes látószög középső felét, 2/3-át világítja meg. Ha teljesen befókuszáljuk spotfényre, akkor rácsos mintázata lesz.
Tovább a teljes cikkhez...